دانلود آهنگ جدید اشتغالزایی بنیاد علوی برای هزار شهروند استان البرز

استان البرز به عنوان سی و یکمین استان کشور که در سال 1388 از استان تهران جدا شد، اکنون با جمعیتی نزدیک به 3 میلیون نفر یکی از مهاجر پذیرترین استان های کشور محسوب می شود که بر خلاف باور عمومی در مورد شرایط اقتصادی و رفاهی، از مشکلات فراوانی نظیر بیکاری جوانان رنج می برد؛ مشکلاتی که جز توجه به توانمندی های بومی و بارورسازی آنها قابل حل نیستند.
همجواری استان البرز با استان تهران و قرار گیری آن در مسیر مواصلاتی شهرهای شمالی و شمال غربی کشور اگر چه همواره به عنوان یکی از توانمندی های این استان در ارتقای کیفیت زندگی شهروندانش مطرح بوده ، اما حجم بالای مهاجرت به این استان و نیز جمعیت بالای آن از جمله مسائلی است که استمرار برخی اشکالات را در این استان موجب شده است.
استان البرز با وجود 6 شهرستان پرجمعیت و متراکم، در کنار مشکلاتی نظیر بیکاری، فقر و بروز بسیاری از آسیب های اجتماعی نظیر اعتیاد، البته دارای توانمندی های فراوانی برای فعالیت اقتصادی در زمینه های مختف مثل کشاورزی و فعالیت های صنعتی است که تمرکز بر روی انها را می توان راه برون رفت این استان از مشکلات موجود دانست.
اگرچه در همه سال های گذشته نهادهای دولتی و مسئول اقدام های شایسته ای برای اشتغالزایی و رفع آسیب های اجتماعی این استان صورت داده اند، اما به دلیل حجم بالای مشکلات و جمعیت قابل توجه هنوز تا رسیدن به مقصود نهایی و حل ریشه ای مشکلات زمان زیادی باقی مانده است.
این را می توان از موج گسترده مهاجرت از روستا به شهر و نرخ بالای آسیب هایی چون اعتیاد و طلاق در استان البرز و به ویژه در روستاهای این استان برداشت کرد که البته مدتی است مورد توجه ویژه برخی نهادهای غیر دولتی مثل بنیاد علوی قرار گرفته است.
بنیاد علوی در راستای عمل به سیاست های کلان خود در مسیر نهادینه کردن اقتصاد مقاومتی و حل مشکل اشغال در نقاط مختلف کشور، در استان البرز نیز ورود جدی و قابل تأملی داشته است و بررسی ها نشان می دهد که مجموعه اقدامات این نهاد غیر دولتی در استان البرز تنها در نیمه اول سال 1397 برای جمعیتی نزدیک به هزار نفر به صورت مستقیم اشتغال پایدار ایجاد کرده است.
رخدادی که برای تحقق آن نزدیک به چهار هزار و پانصد میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته و تلاش شده است تا با جهت دهی به فعالیت های تولیدی مردم محلی در روستاهای این استان، اشتغال درآمدزا و پایداری مبتنی بر آموزش های از پیش داده شده و توانمندی های منطقه در این استان فعال شود.
طرح ایجادی و توسعه ای – تولید غذای آماده و نیمه آماده در شهرستان ماهدشت، ایجاد واحد تولیدی گلخانه ای در منطقه تهراندشت، تولید فرش دستباف در شهرستان ساوجبلاغ، تاسیس آزمایشگاه طبی در شهرستان طالقان، تأسیس کارخانه تولید قطعات یدکی خودرو در شهرستان ساوجبلاغ، تولید و بسته بندی عسل و مرباجات در شهرستان طالقان، طرح تولید پارچه و البسه در شهرستان ساوجبلاغ، ایجاد کارگاه ساخت درب و پنجره های U.P.C در شهرستان اشتهارد، ایجاد کارگاه تولید برد الکترونیک در شهرستان نظرآباد، تأسیس کشتارگاه صنعتی در شهرستان ساوجبلاغ، احداث یک واحد پرورش گاو شیری در شهرستان نظرآباد، ایجاد یک واحد کارگاه تولید نان صنعتی در شهرستان ساوجبلاغ و احداث یک واحد دامداری پرواری در شهرستان ساوجبلاغ تنها بخشی از نزدیک به 50 کارگاه و کارخانه کوچکی است که ظرف 6 ماه اخیر توسط بنیاد علوی در روستاهای مختلف استان البرز به بهره برداری رسیده است.
این واحدهای تولیدی همانطور که اشاره شد با اعتباری بالغ بر چهار هزار و پانصد میلیارد ریال برای نزدیک به هزار نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده است و با توجه به مبتنی بودن بر آموزش های از پیش داده شده و نیز حمایت های مستمر انتظار می رود خیلی زود افراد بیشتری را به کار مستقیم مشغول کند.
نکته مهم و امید بخش حمایت های بنیاد علوی در مسیر اشتغالزایی در روستاهای استان البرز، اهتمام ویژه این نهاد به بازاریابی و فروش محصولات واحدهای تولیدی است که کسب سود و رفع دغدغه بازاریابی را در شهروندان به همراه دارد.
پیش بینی می شود با شرایط ایجاد شده در نیمه دوم سال نیز واحد و کارگاه های تولیدی بیشتری به چرخه فعالیت بپیوندند و مجموع این اقدامات مستمر در نهایت گام مهمی در بهبود اقتصاد و معیشت روستاهای این استان پرجمعت باشد.